Pachołki elastyczne to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Jednak nierzadko klienci sklepów z akcesoriami drogowymi zastanawiają się nad funkcjonalnością i zastosowaniem pachołków elastycznych. Warto lepiej poznać te urządzenia ruchu drogowego, ponieważ znajdują one wiele zastosowań, zarówno na jezdni oraz poboczach, jak i poza nimi. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się pachołki elastyczne, jaką pełnią funkcję i kiedy warto je zastosować.
Charakterystyka nowoczesnych pachołków elastycznych
Pachołki drogowe to niezwykle przydatne akcesoria, które są podstawowymi narzędziami bezpieczeństwa na drodze i nie tylko. Jednak stożki drogowe, które znamy od wielu lat, przeszły znaczącą metamorfozę. Choć pod względem wizualnym nie zmieniły się zbytnio, to ich jakość uległa znacznej poprawie. Wielkość pachołków drogowych się nie zmieniła, stożki drogowe mają wysokość od 30 cm do nawet 100 cm. Dzięki temu mogą być stosowane na różnego rodzaju drogach, krawężnikach, chodnikach, ścieżkach pieszych i rowerowych, parkingach i posesjach prywatnych, a także w halach magazynowych i produkcyjnych. Jednak nowoczesne słupki drogowe są znacznie lepiej widoczne niż ich starsze odpowiedniki. Udało się to osiągnąć dzięki wysokiej jakości folii odblaskowej. Zapewnia ona mocne i efektowne odbicie światła, stwarzając złudzenie, że stożek sam się świeci. Dzięki temu słupki są doskonale widoczne nawet w ciemności i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Zalety i funkcje elastycznych pachołków drogowych
Cechą odróżniającą elastyczne pachołki drogowe od ich mniej gibkich odpowiedników jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Kiedyś standardowo wytwarzało się stożki drogowe z plastiku. Ten materiał jest jednak daleki od ideału. Jest dość kruchy, odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury, a wystawiony na działanie promieni słonecznych szybko blednie. Wszystko to sprawia, że w przypadku najechania pojazdu na pachołek parkingowy wykonany z plastiku stożek zostaje całkowicie zniszczony.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku pachołków elastycznych. Wykonane są z tworzyw sztucznych, takich jak polietylen oznaczony symbolem PE oraz polichlorek winylu-PVC/PVC. Guma z recyklingu jest również coraz częściej wykorzystywana jako podstawa elastycznych pachołków parkingowych. Guma i miękki plastik mają tę zaletę, że są znacznie trwalsze i niełatwe do uszkodzenia. Nawet całkowite przejechanie samochodem po gumowym stożku nie spowoduje jego uszkodzenia, a jedynie deformację, którą można szybko cofnąć. Ponadto elastyczny pachołek drogowy jest odporny na wysoką i niską temperaturę oraz nie blaknie i nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych. Gumowe pachołki drogowe to zdecydowanie najlepszy wybór i świetna nowoczesna alternatywa dla pachołków plastikowych. Są również jednym z najtrwalszych akcesoriów drogowych tego typu.