Wiele rodzin pragnie pożegnać bliską osobę przy otwartej trumnie. Z tego właśnie powodu zakłady pogrzebowe oferują usługi związane z tak zwaną tanatokosmetyką. Czego dotyczą, kiedy i jak są przeprowadzane? Wszystkie te kwestie omawiamy w poniższym tekście.
Co to jest tanatokosmetyka?
Choć powyższe określenie może wydać się skomplikowane, w rzeczywistości odnosi się do standardowych czynności realizowanych przez pracowników zakładu pogrzebowego. Tanatokosmetyka to bowiem nic innego, jak kosmetyka pośmiertna, która polega na przystosowaniu ciała zmarłego w taki sposób, aby mogło zostać wystawione na widok publiczny.
W tym celu przeprowadzane są działania kosmetyczne i rekonstrukcyjne, którymi zajmują się specjaliści, czyli balsamiści. Firmy cenione na rynku zatrudniają fachowców o wysokich umiejętnościach w tym zakresie. Zachowują one przy tym pełen szacunek do zmarłego, dzięki czemu rodzina może bez obaw oddać ciało bliskiego pod ich opiekę.
Na czym polegają zabiegi realizowane w ramach tanatokosmetyki?
Zakres działań wykonywanych przed otwarciem trumny w dużej mierze zależy od stanu zwłok i stadium rozkładu. Nie może być ono przy tym zbyt zaawansowane, ponieważ w takim przypadku nie ma możliwości przeprowadzenia pełnej, skutecznej rekonstrukcji. Warto o tym pamiętać podczas kontaktowania się z zakładem pogrzebowym. Czego zatem najczęściej dotyczy tanatokosmetyka? Wymienić trzeba takie czynności jak:
- dezynfekcja ciała zmarłego, oczywiście przy wykorzystaniu specjalistycznych środków,
- wprowadzenie płynów konserwujących, które redukują bladość skóry,
- zatrzymanie i zakrycie procesu rozkładu z użyciem odpowiednio dobranych substancji,
- rekonstrukcja wybranych części ciała – polega to chociażby na odtworzeniu nosa, uszu, oczu, czy też fragmentów skóry. Stosowane są również protezy, które zastępują kończyny,
- dokładne mycie i obcinanie paznokci,
- golenie, strzyżenie, układanie fryzury,
- wykonanie makijażu,
- maskowanie zmian pośmiertnych, czyli plam, siniaków itd.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że cały proces jest realizowany przy wykorzystaniu specjalistycznych preparatów przystosowanych do kosmetyki pośmiertnej, a także materiałów i mieszanek, które pozwalają w sposób skuteczny odtworzyć wygląd ciała bez efektu sztuczności. Balsamiści odpowiedzialni za omawiane czynności często proszą o zdjęcie osoby zmarłej, by jak najlepiej wykonać swoją pracę.
Wszystko to sprawia, że ciało może zostać wystawione na widok publiczny poprzez otworzenie trumny w trakcie ostatniego pożegnania.
Kosmetyka pośmiertna – jaka jest rola zakładu pogrzebowego?
Nie da się ukryć, że poziom skomplikowania omawianych działań, a także znaczenie, jakie mają one dla bliskich przybywających na pogrzeb, powoduje, że warto zlecić je odpowiednim specjalistom. Zatrudniani są oni oczywiście przez zakład pogrzebowy, dlatego dobrze będzie zastanowić się nad tym, jakiej firmie zlecić tego typu usługi.
Pewną wskazówką może być nie tylko oferta opisana na stronie internetowej zakładu, ale też opinie osób, które miały z nim do czynienia. Dowiesz się z nich wiele na temat jakości przeprowadzanych zabiegów, jak również podejścia do klientów.
Tanatokosmetyka wymaga stałego kontaktu z rodziną, a do tego potrzebne jest właściwe wyczucie. Oczywiście nie można zapomnieć także o stosowanych substancjach, środkach, preparatach i narzędziach, które sprawiają, że ciało wygląda godnie. Nawet wówczas, gdy śmierć nastąpiła w wyniku wypadku bądź choroby. Wszystkie te okoliczności muszą zostać wzięte pod uwagę, tak aby potraktować zmarłego z należytym szacunkiem, a jednocześnie zagwarantować pełną skuteczność wykonywanych działań.
Kosmetyka pośmiertna to trudna dziedzina, która jednak pozwala zapewnić ukojenie osobom w żałobie. Mogą one bowiem po raz ostatni zobaczyć bliską osobę, pożegnać się z nią i zachować w pamięci. Z tego właśnie powodu usługi tego typu mają tak duże znaczenie.