Biznes

Jakie prace budowlane można wykonać zimą?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Panuje mocne przekonanie, że zimą wiele prac budowlanych trzeba wstrzymać i że branża praktycznie stoi przez kilka miesięcy. Jest to prawdą – a przynajmniej po części. Rzeczywiście, jeśli ma miejsce sroga zima, jest dużo opadów śniegu i do tego silne mrozy, to wtedy wielu prac nie można wykonać. Ale jeżeli pogoda jest dość łagodna, to można tak zaplanować swoje działania na budowie, by nie robić niepotrzebnych przestojów.

Co można robić zimą na budowie?

Nie jest prawdą, że w czasie zimy nie można nic zrobić przy nowej inwestycji, budowie nowego obiektu. Po pierwsze, wiele prac można dostosować do pogody – wszak zimą mogą przez wiele dni utrzymywać się temperatury nawet w okolicach dziesięciu stopni na plusie. Wtedy z powodzeniem można wykonywać tak naprawdę zdecydowaną większość działań na budowie. W przypadku niższych temperatur trzeba pamiętać o tym, by wykorzystywać materiały do tego w odpowiedni sposób przystosowane. Dla przykładu – nie zaleca się o tej porze roku używania zapraw wapiennych, ponieważ zawierają dużo wody. Warto to wziąć pod uwagę na etapie planowania i zakupu niezbędnych materiałów.

Przede wszystkim zimą można wykonywać szereg prac wykończeniowych, które można zrobić już wewnątrz budynku. Choć i tu trzeba brać pod uwagę to, jakie warunki atmosferyczne panują na dworze. O ile przy malowaniu można sobie pozwolić na nieco dłuższy czas oczekiwania na wyschnięcie farby, o tyle w przypadku nieco bardziej zaawansowanych prac temperatura czy wilgotność powietrza mogą mieć bardzo duże znaczenie co do skuteczności takich działań. Prawdą jest, że wiele firm nie zawiesza swojej działalności na czas zimy – trudno bowiem nawet wycelować, kiedy dokładnie taki przestój miałby się zacząć lub zakończyć. Każdy chce, choćby w niewielkim zakresie, móc dalej funkcjonować na rynku. Kolejne lata z dość łagodnymi zimami były bardzo sprzyjające dla branży budowlanej. Wystarczyło bacznie obserwować to, co dzieje się w pogodzie i na tej podstawie dostosowywać swoje działania. Długo utrzymujące się temperatury powyżej zera pozwalają na spokojną pracę bez zakłóceń przez większość chłodnych miesięcy.

Jakich prac budowlanych zimą nie robić?

Nawet jeżeli przez sporą część sezonu zima jest dość spokojna, to niektórych prac lepiej nie zostawiać właśnie na tę porę roku. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy akurat przyjdą niższe temperatury, które nie tylko wstrzymają dalsze działania, ale mogą mieć też niekorzystny wpływ na to, co już udało się zrobić. Przy ziemi skutej mrozem nie ma co liczyć na robienie przekopów pod instalacje lub wykopów pod fundamenty. Wiele koparek i ładowarek jest przystosowanych do pracy w różnych warunkach. Jednak skamieniała wręcz ziemia jest rzeczywiście bardzo mocnym utrudnieniem. Samo kładzenie fundamentów też nie jest wskazane do robienia właśnie zimą. Niskie temperatury mocno utrudniają i wydłużają wiązanie niektórych materiałów, co sprawia, że nie tylko cała praca się przesuwa w czasie, ale też może nie być w pełni skuteczna, co może być wysoce ryzykownym działaniem. Najlepiej więc próbować doprowadzić powstający budynek do surowego stanu zamkniętego jeszcze przed zimą.

Wynajem sprzętu budowlanego zimą

Skoro branża budowlana nie zatrzymuje się w całości na czas trwania zimy, to i firmy oferujące wynajem maszyn budowlanych nie ustawiają planowanych przestojów. Tym bardziej, że rzeczywiście sporo prac jest w tym okresie możliwych do zrealizowania. Niektórzy decydują się na niewielkie remonty. Czasem są podyktowane też wyższą koniecznością, jaką może być choćby awaria w budynku. Wtedy z pewnością przydadzą się kontenery na odpady, do których będzie można składować wszelkie śmieci budowlane. Można przeznaczyć też zimę na to, by w tym czasie przygotować wszystko to, co niezbędne do rozpoczęcia budowy na wiosnę. Czyli na przykład przetransportować niezbędne materiały i maszyny na plac budowy. Do tego z kolei sprawdzą się wywrotki lub pojazdy HDS. Jeśli jednak zdarza się niespodziewany atak zimy, można zdecydować się na wynajem maszyn budowlanych, które pomogą sprawnie i bezpiecznie zorganizować odśnieżanie dróg czy chodników.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa