Technologie

Czyszczenie i polerowanie stali nierdzewnej

Pinterest LinkedIn Tumblr

Stal nierdzewna jest bardzo funkcjonalnym i trwałym materiałem chętnie wybieranym do produkcji elementów wyposażenia domu. Ze względu na swoją antykorozyjność i wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne stal nierdzewna świetnie sprawdza się jako materiał do konstrukcji schodów, barierek, balustrad balkonowych i stalowych mebli. Jak dbać o stal nierdzewną, aby przez długi czas pozostawała w dobrym stanie? 

Mechaniczne czyszczenie stali nierdzewnej 

Aby balustrady ze stali nierdzewnej służyły nam przez długie lata i zapewniały nam bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów i balkonu, wcześniej należy zadbać o dobrej jakości materiał. Stal nierdzewna wykorzystywana do produkcji barierek zewnętrznych jest antykorozyjna, ale aby powłoka ochronna była skuteczna, wcześniej stal musi być dokładnie wyczyszczona i odtłuszczona. Jest to bardzo istotne, ponieważ niedokładne oczyszczenie stali nierdzewnej może skutkować powstawaniem korozji podpowłokowej. 

Jedną z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych metod czyszczenia stali nierdzewnej jest mechaniczne oczyszczanie stali. Do wyboru mamy w tym przypadku przede wszystkim narzędzia ręczne służące do szlifowania i polerowania stali, ale mechaniczną obróbkę stali nierdzewnej możemy też przeprowadzić za pomocą oczyszczania luźnym ścierniwem

Szlifowanie stali nierdzewnej – kiedy, w jaki sposób? 

Szlifowanie stali nierdzewnej to zabieg mechaniczny, który ma wspomóc proces ochronny warstwy pasywnej powstającej na powierzchni nierdzewki. Stal nierdzewiejąca wykazuje właściwości antykorozyjne, ale aby je spełniała, wcześniej musi być poddana procesom ściernym. Jedną z najskuteczniejszych metod mechanicznej obróbki stali jest szlifowanie. Zanim jednak zdecydujemy się na czyszczenie stali nierdzewnej za pomocą szlifowania, musimy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam uniknąć problemów. Przede wszystkim bardzo ważne jest, żeby do szlifowania stalowych przedmiotów nie używać narzędzi, które mogłyby naruszyć warstwę pasywną. Chodzi tu przede wszystkim o przyrządy, które są wykonane z żelaza lub wcześniej miały z nim styczność. W przeciwnym wypadku zanieczyszczenie powierzchni stali nierdzewnej żelazem niestopowym może uszkodzić jej warstwę ochronną i doprowadzić do powstawania rdzy. Zaleca się, żeby do czyszczenia stali nierdzewnej używać narzędzi, które są wykonane z syntetycznych włókien.  

Do najpopularniejszych sposobów szlifowania stali nierdzewnej należy obróbka włókninami szlifierskimi, ściernicami fibrowymi i ściernicami listkowymi. Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą jest obróbka stali za pomocą ściernic listkowych. Ten sposób szlifowania stali polega na użyciu sprężystych tarcz ścierających, które można dopasować do kształtu oczyszczanego produktu. Użycie tarcz jest bezinwazyjne i polecane szczególnie do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, np. spawów i łączeń w balustradach. Mniej skutecznym, choć nadal bardzo popularnym sposobem szlifowania stali nierdzewnej jest użycie ściernic fibrowych. Szlifowanie taśmami fibrowymi polega na użyciu cienkich płatków pokrytych ścierniwem, które są wprowadzane w ruch za pomocą rolek napędzających. Zastosowanie maszyn szlifierskich usprawnia pracę podczas szlifowania balustrady lub barierki ze stali, a napędzane mechanizmem ściernice dostosowują się bez problemu do kształtu obrabianego przedmiotu. Bardzo skutecznym, choć nadal mniej powszechnym sposobem szlifowania stali nierdzewnej jest obróbka włókninami szlifierskimi, czyli syntetycznymi krążkami wyposażonymi w ścierniwo. Materiał ścierający jest w tym przypadku przyklejony do włókniny za pomocą żywicy, a sama tarcza jest bardzo elastyczna i odporna na uszkodzenia, dzięki czemu lepiej spisuje się w starciu z czyszczoną powierzchnią. Zaletą włóknin szlifierskich jest ich odporność i możliwość wykorzystania podczas pracy płynów wspomagających proces szlifowania nierdzewki.   

Polerowanie stali nierdzewnej 

Polerowanie przedmiotów wykonanych ze stali nierdzewnej jest ostatnim etapem obróbki mechanicznej stali. W przypadku polerowania stali chodzi przede wszystkim o jej nabłyszczenie i wzmocnienie warstwy ochronnej, a także wykluczenie zadrapań, które mogłyby powstać podczas użytkowania balustrady. Proces polerowania odbywa się głównie z użyciem krążków polerskich stosowanych na sucho lub na mokro z użyciem specjalnej pasty polerskiej. Polecanym sposobem polerowania stali jest także zastosowanie mieszanki kwasów. Polerowanie elektrochemiczne jest o tyle bardziej skuteczne i bezpieczniejsze dla czyszczonej stalowej powierzchni, że nie doprowadza do przypalenia stali, co niestety jest możliwe podczas zbyt silnego nacisku krążków polerskich na polerowany materiał. 

Źródło: Kobamet