Prawidłowa cyrkulacja powietrza w domu lub mieszkaniu gwarantuje jego nieustanną wymianę. Pozwala to na skuteczną zamianę zużytego powietrza na świeże. Jego nieustanny dopływ do zamkniętych pomieszczeń ma istotne znaczenie, ponieważ chroni przed osadzaniem się pary i jej skraplaniem. Brak regularnej wymiany powietrza doprowadza do pojawienia się grzyba lub pleśni na ścianie.
Jak uniknąć problemów ze zdrowiem we własnych czterech kątach?
Zdarza się, że po wejściu do danego mieszkania lub też domu, ma się wrażenie, że panuje tam zaduch, a w powietrzu unosi się bardzo nieprzyjemny, wręcz drażniący zapach. Tego typu problem występuje w pomieszczeniach, które są rzadko wietrzone lub też w miejscach, gdzie nie ma zainstalowanej wentylacji. Osoby, które pragną zaoszczędzić na wykonywanym remoncie, często bagatelizują montaż prawidłowo działającej wentylacji w domu. Może być ona mechaniczna lub grawitacyjna. Jednakże kluczową kwestią jest jej efektywne działanie. Jeśli występuje problem z jej codziennym funkcjonowaniem, wówczas dochodzi do pojawienia się poważnych skutków związanych z brakiem dostępu do świeżego powietrza. Najszybciej odczuwają to osoby starsze, dzieci, a także ludzie mający kłopoty z prawidłowym działaniem układu oddechowego. Częściej cierpią oni na kaszel, katar, duszności, jak również uczucie suchości w gardle. Ponadto, brak wentylacji w mieszkaniu lub domu przyczynia się do mniejszej efektywności i wydajności w codziennym egzystowaniu. Osoby przebywające w tak niekorzystnych warunkach czują się senne, apatyczne, ospałe, mają problemy z koncentracją, a także cierpią na różnego typu schorzenia.
Prawidłowa wentylacja a wilgoć
Problem wilgoci w domu lub w mieszkaniu można rozwiązać nie uciekając się do kosztownych i czasochłonnych metod. Brak cyrkulacji powietrza ma bowiem negatywny wpływ na stan samego mieszkania bądź domu. Prawidłowa wentylacja chroni lokum przed degradacyjnym działaniem wilgoci. Nie od dzisiaj wiadomo, że brak regularnego wietrzenia czy też nie funkcjonująca wentylacja doprowadza do osadzania się pary wodnej w postaci kropel na szybach. Nie mają one możliwości wyparowania, dlatego też zaczynają się skraplać, co doprowadza do zawilgocenia powierzchni płaskich. Stąd też, po pewnym czasie na ścianach pojawia się pleśń, a sufit zmienia swój dotychczasowy kolor, przyjmując w niektórych miejscach charakterystyczny, brązowy, szary lub zielonkawy nalot. Pleśń w mieszkaniu jest spowodowana wilgocią, która nie ma możliwości ujścia na zewnątrz. Jeśli nie zadba się o regularną wentylację pomieszczeń mieszkalnych, wówczas wykwity pleśniowe na ścianach i na suficie pojawią się bardzo szybko, a ich usunięcie będzie trudne, czasochłonne i kosztowne.
Zbyt wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu a brak wentylacji
Mieszkania nowego i starego typu, w których nie działa wentylacja są narażone na zapleśnienie. Wykwity pleśniowe mogą pojawiać się nie tylko na ścianach czy suficie, ale także zacząć migrować na pozostałe elementy wyposażenia w postaci mebli drewnianych, drewnopodobnych, a także pleców szaf czy produktów wykonanych z plastiku. Pleśń może pojawić się nawet na meblach tapicerowanych, szczególnie gdy stykają się one ze ścianami objętymi wykwitami. Wówczas jedyną metodą na pozbycie się tego typu problemu jest skorzystanie z pomocy fachowców. Są to osoby, które proponują profesjonalne usługi w postaci osuszania mieszkań po zalaniu. Dysponują sprzętem w postaci ozonatora, a także osuszaczy, które są w stanie pozbyć się nadmiaru wilgoci w domu lub mieszkaniu. Zamiast decydować się na tak radykalne kroki, warto w porę zapobiegać pojawieniu się wilgoci w mieszkaniu. Wystarczy zainstalować prawidłową wentylację, a także zadbać o regularne wietrzenie, nawet w okresie jesieni, zimy i przedwiośnia.
Systematyczne wietrzenie mieszkania, a także sprawna wentylacja dają gwarancję tego, że w pomieszczeniach mieszkalnych nie pojawią się wykwity pleśniowe na ścianach lub też grzyb. Wyżej wymienione zjawiska są konsekwencją wysokiego poziomu wilgoci powietrza w pomieszczeniach. Dlatego też warto zadbać o to, aby nie dopuścić do namnażania się grzybów czy pleśni.