Dom i Ogród

Kupno mieszkania od dewelopera – na co zwracać uwagę?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W sieci często można spotkać się z rozważaniami na temat tego, czy lepiej decydować się na zakup nieruchomości z biurem czy też bezpośrednio od dewelopera. Mieszkania na sprzedaż bez pośredników zazwyczaj okazują się finalnie tańsze. Nie musimy bowiem płacić prowizji, dlatego wiele osób decyduje się pójść właśnie tą drogą. Żeby jednak cała transakcja przebiegła pomyślnie, a mieszkanie okazało się takie, jak sobie wymarzyliśmy, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, do której nie należy podchodzić bez odpowiedniego przygotowania. Tyczy się to także wyboru dewelopera. Ewentualny pośpiech w tej kwestii może okazać się bardzo niekorzystny, a czasem wręcz groźny. Na co więc zwrócić uwagę, aby uniknąć wszelkich problemów i dodatkowych, niezaplanowanych dodatków?

Weryfikacja dewelopera – od kogo kupujemy mieszkanie?

Na początek kwestia absolutnie najważniejsza. Bez sprawdzenia dewelopera trudno myśleć o podpisaniu z nim umowy. Takie działanie „w ciemno” jest bardzo nieodpowiedzialne. Weryfikację dobrze rozpocząć od sprawdzenia strony internetowej, na której powinny znajdować się wszystkie najważniejsze informacje – między innymi adres oraz numer telefonu. Warto pojechać do prezentowanego biura sprzedaży, by upewnić się, czy na pewno istnieje.

Niezwykle pomocna okaże się również analiza poprzednich realizacji inwestora. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, dobrze jest na własne oczy przekonać się, jak wygląda postawiony przez niego budynek. Jeśli w projekcie pojawiły się błędy, a jego wykonanie pozostawia wiele do życzenia, istnieje zagrożenie, że w przypadku przyszłych inwestycji sytuacja się powtórzy.

Analiza kosztów zakupu nieruchomości

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, mieszkania na sprzedaż bez pośredników często są bardzo atrakcyjne pod względem cenowym. Ponoszonych kosztów nie zwiększa prowizja ani ewentualne usługi dodatkowe świadczone przez biuro nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że zawsze należy przyjmować wycenę dewelopera.

Dobrze jest sprawdzić, z czego wynika taka, a nie inna cena. Może się bowiem okazać, że świetna, promocyjna oferta, w rzeczywistości wcale taka nie jest. Jeśli nawet wszystko przebiegnie zgodnie z planem, warto jeszcze wstrzymać się z podpisaniem umowy (także tej przedwstępnej), by skonsultować ją z prawnikiem lub doradcą mieszkaniowym. W ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnymi kruczkami prawnymi.

Sprawdzanie mieszkanie przed i po budowie – o czym pamiętać?

Nie da się ukryć, że to, jak prezentuje się okolica budynku, w którym znajduje się mieszkanie, ma ogromny wpływ na ostateczną decyzję o zakupie. Trzeba jednak pamiętać, że w przyszłości może się ona znacząco zmienić.

Jeśli zaplanowana została budowa wieżowca, który powstanie przed naszymi oknami lub drogi ekspresowej, informacja o tym znajdzie się w planie zagospodarowania przestrzennego. Żeby więc przygotować się na każdą ewentualność, warto go przejrzeć.

Czujność lepiej zachować nawet po finalizacji budowy nieruchomości. Podczas odbioru nowego mieszkania koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie pojawiły się w nim jakieś usterki. Co należy zweryfikować w pierwszej kolejności? Czy okna są szczelne, w gniazdkach jest prąd, ściany i podłogi są proste i czy wszelkie instalacje działają w sposób odpowiedni. Pomóc w tym wszystkim może inspektor budowlany.

Dobry deweloper, czyli jaki?

Na koniec wracamy jeszcze do kwestii samego dewelopera. Poza analizą legalności działania, dobrym pomysłem okaże się również przeglądniecie opinii wystawionych przez poprzednich klientów. Jest to najlepszy sposób na to, aby dowiedzieć się o ewentualnych nieprawidłowościach, jakie mogły pojawić się przy okazji poprzednich inwestycji. Sama oferta może powiedzieć dużo o deweloperze. Uznane firmy często świadczą kompleksową pomoc, która uwzględnia nie tylko wybór i zakup mieszkania, ale też wsparcie podczas procedury kredytowej.

Mieszkanie na sprzedaż bez pośredników to dobry pomysł na pozyskanie wymarzonego lokum bez konieczności płacenia prowizji i zdawania się na pracę innych. Zwrócenie uwagi na powyższe kwestie sprawi natomiast, że cała procedura odbędzie się bez żadnych problemów i przykrych niespodzianek.

Źródło: Sławbud – osiedle Park Chopina Łomianki