Biznes

Zbiorniki ciśnieniowe do magazynowania sprężonego powietrza 

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nowoczesne i niezawodne zbiorniki ciśnieniowe, służące do magazynowania sprężonego powietrza, są przystosowane do przechowywania tego medium. Dzięki temu można dysponować jego odpowiednią ilością w czasie największego zapotrzebowania lub stabilizowania ciśnienia w sieci. Tego typu rozwiązanie powinno znaleźć się w każdej instalacji sprężonego powietrza. 

Z czego składa się armatura zbiornika sprężonego powietrza?

Zbiornik sprężonego powietrza ma postać zasobnika pionowego lub poziomego. Produkt ten jest wykonany ze stali węglowej bądź nierdzewnej. W celu zabezpieczenia go przed degradacją i postępującym procesem korodowania maluje się go proszkowo lub stosuje galwanizację i ocynkowanie. W skład armatury zasobnika wchodzą;

  • zawór bezpieczeństwa,
  • manometr,
  • kurek manometryczny,
  • zawory kulowe,
  • rurka spustowa kondensatu. 

W sieciach sprężonego powietrza wykorzystywane są dwa rodzaje zbiorników sprężonego powietrza. Zazwyczaj jest to zbiornik główny i pomocniczy. Pierwszy instaluje się najczęściej tuż za sprężarkami i chłodnicami końcowymi, a przed filtrami i osuszaczem. Ten zbiornik sprężonego powietrza ma za zadanie gromadzić to medium, schładzać i tłumić pulsacje wywołane w czasie pracy kompresorów przemysłowych. Zbiornik pomocniczy jest montowany przy punkcie poboru sprężonego powietrza. Jego funkcją jest minimalizowanie spadku ciśnienia w sieci na wypadek nagłego zapotrzebowania na duże ilości tego medium pod ciśnieniem. Produkt ten służy efektywnej pracy całej instalacji sprężonego powietrza

Jaka budowę i zabezpieczenie mają zbiorniki ciśnieniowe? 

Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Używa się ich wszędzie tam, gdzie znajdują się kompresory przemysłowe. To produkty dostępne w wielu wielkościach i typach. Mniejsze warsztaty i zakłady przemysłowe zazwyczaj wykorzystują zbiorniki ciśnieniowe o pojemności sięgającej do 500 litrów. Firmy, które wykazują znacznie większe zapotrzebowanie na sprężone powietrze, posiłkują się zbiornikami ciśnieniowymi, gdzie pojemność sięga nawet 30000 litrów. Stosowanie zbiorników jest wymagane wszędzie tam, gdzie występują wysokie niekontrolowane częste wahania związane z zapotrzebowaniem na sprężone powietrze. Warto wspomnieć, że zbiorniki ciśnieniowe produkuje się z najlepszych jakościowo i bardzo wytrzymałych materiałów. Dzięki temu produkty te nie są podatne ani na działanie wilgoci ani też na wszelkiego typu niekorzystne zmiany temperatury, które występują w trakcie codziennego uruchamiania i pracy sieci wytwarzania sprężonego powietrza. Na zbiorniki ciśnieniowe nakładane są powłoki ochronne, które służą nadaniu im pożądanych cech, na przykład zwiększeniu odporności na niekorzystne działanie wielu czynników zewnętrznych. To produkty wyposażone we wszelkiego typu mechanizmy zabezpieczające je w trakcie użytkowania i gwarantujące wygodę obsługi. 

Dlaczego należy stosować zbiorniki ciśnieniowe w instalacjach sprężonego powietrza? 

Wysokiej klasy zbiorniki ciśnieniowe są odpowiedzialne za stabilizację ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza. Zbiornik ciśnieniowy, który jest dobrany do potrzeb danej firmy, wpływa także na obniżenie temperatury sprężanego medium. W przypadku stosowania sprężarek tłokowych zbiorniki ciśnieniowe minimalizują pulsację powietrza w instalacji. To produkty, których użytkowanie wymaga zgłoszenia w Urzędzie Dozoru Technicznego i podlegają okresowym rewizjom dokonywanym przez inspektorów tej instytucji. Funkcjonalne i praktyczne w zastosowaniu zbiorniki ciśnieniowe gwarantują bezpieczeństwo pracy i komfortowe użytkowanie. Produkty te powinny być dobrane do specyfiki danego zakładu warsztatu lub firmy produkcyjnej, co ułatwia magazynowanie medium, jakim jest sprężone powietrze. 

Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystuje się w wielu firmach posiadających park maszynowy składający się ze sprężarek. Dzięki tym produktom można gromadzić medium, jakim jest sprężone powietrze, a tym samym poprawić funkcjonowanie instalacji mającej na celu jego wytwarzanie. 

Źródło: Almig Kompressoren Polska – sprężarki powietrza