Technologie

Jak zredukować wilgotność sprężonego powietrza

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wilgoć w sprężonym powietrzu nie jest zjawiskiem pożądanym. Ma ona negatywny wpływ zarówno na sam proces produkcji, jak i na osiągany efekt końcowy czy stan urządzeń pneumatycznych. Jednak niemałym problemem może się okazać redukcja lub całkowite pozbawienie sprężonego powietrza nadmiernej wilgoci. Podpowiadamy, jakie akcesoria i urządzenia zastosować, aby nadmierna wilgoć nie stanowiła problemu w układzie sprężonego powietrza.

Dlaczego wilgoć w sprężonym powietrzu jest niekorzystna?

Powietrze zasysane do kompresora pochodzi bezpośrednio z atmosfery, a więc jest tym samym powietrzem, którym oddychamy. W takim razie jak to się dzieje, że po sprężeniu powietrza w urządzeniu wytrąca się z niego sporo wilgoci? Z jednej strony jest to efekt procesu sprężania. Z drugiej strony drobinki wilgoci są obecne w każdej wdychanej przez nas porcji powietrza. Dla człowieka jest to nie tylko nieszkodliwe, ale nawet wskazane. Jednak w przypadku sprężonego powietrza wygląda to nieco inaczej.

Sprężony gaz, który jest wytwarzany z powietrza zasysanego do otoczenia, przed użyciem do procesów produkcyjnych musi zostać odpowiednio oczyszczony. W procesie uzdatniania tego gazu nie można zapomnieć o jego osuszeniu. W wielu branżach sprężone powietrze wykorzystywane jest do oczyszczania produktu końcowego lub natryskowego nanoszenia poszczególnych warstw tworzywa. Dotyczy to między innymi branży spożywczej oraz farmaceutycznej. W obu przypadkach obecność drobinek wody w sprężonym powietrzu mogłaby mocno zaszkodzić procesowi produkcji, a także znacząco pogorszyć jakość wyrobu końcowego. 

Oprócz tego sprężone powietrze wykorzystywane jest także do zasilania urządzeń pneumatycznych, takich jak podnośniki, pistolety malarskie, wiertarki czy wkrętarki. Tutaj wilgoć w sprężonym powietrzu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezawaryjnej pracy wszystkich narzędzi. Długotrwały kontakt z aerozolem wody może przyczyniać się do powstawania korozji, obniżenia efektywności urządzeń czy też częstszego występowania usterek w ich obrębie. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, należy bezwzględnie zadbać o odpowiednie osuszenie sprężonego powietrza. Warto więc wiedzieć jak to zrobić.

Sposoby na redukcję wilgotności sprężonego powietrza

Na rynku dostępnych jest kilka bardzo skutecznych metod osuszania sprężonego powietrza. Najbardziej popularne i równocześnie najbardziej skuteczne z nich to osuszacz adsorpcyjny oraz osuszacz ziębniczy. Jest to element systemu zaopatrywania w sprężone powietrze, o którym  nigdy nie powinno się zapominać projektując taki układ w zakładzie. Warto wybierać modele wykazujące się możliwie jak największą wydajnością oraz nowoczesnością. Osuszacz musi być kompatybilny z kompresorem, a więc dostosowany do jego modelu. Dzięki temu można znacząco poprawić jakość uzyskiwanego sprężonego powietrza, jak również poprawić wydajność całego systemu zaopatrywania w sprężony gaz.

Osuszacz adsorpcyjny osusza sprężone powietrze przez wykorzystanie dwóch zbiorników pracujących naprzemiennie. Cykl pracy każdego ze zbiorników może być regulowany czasowo albo sterowany czujnikiem punktu rosy. Jest to czas, w którym jeden ze zbiorników osusza powietrze a drugi jest poddawany regeneracji, by być w gotowości do kolejnej zamiany ról. Mechanizm działania osuszacza adsorpcyjnego opiera się na wykorzystaniu specjalnego adsorbenta. Jest to czynnik powodujący wytrącanie wilgoci z powietrza. W tym czasie adsorbent znajdujący się w drugim zbiorniku jest regenerowany, aby po okresie spoczynku móc ponownie wyłapywać wilgoć ze sprężonego powietrza. Takie naprzemienne działanie pozwala na długą i efektywną pracę bez potrzeby nieustannej wymiany materiałów eksploatacyjnych.

Natomiast osuszacz ziębniczy do osuszania sprężonego powietrza wykorzystuje zimno, czyli znaczące obniżenie temperatury sprężonego gazu. Jest to metoda bardzo często stosowana w przemyśle. Dzięki obniżeniu temperatury sprężonego powietrza obecna w nim wilgoć zostaje skondensowana, czyli skroplona. Powoduje to, że wyłapanie drobinek wilgoci ze sprężonego powietrza i ich oddzielenie od gazu jest dużo łatwiejsze. Dodatkowo powinno sie zamontować przed osuszaczem  separator cyklonowy  który wyłapie duża część wilgoci ze sprężonego powietrza. W obu sytuacjach sprężone powietrze zostaje pozbawione wilgoci, co poprawia jakość gazu sprawiając, że jego stosowanie jest bezpieczniejsze dla odbiorców, narzędzi i produktu końcowego procesu produkcji.

źródło: czemar.pl