Biznes

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – czy to się opłaca?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Niezależnie od specyfiki prowadzonej działalności wszystkie gospodarstwa rolne mają wspólną cechę – potrzebują dużych ilości energii przez cały rok. Fotowoltaika wydaje się więc idealnym rozwiązaniem dla rolników. Czy jednak na pewno? Czy gospodarstwa rolne powinny inwestować w panele fotowoltaiczne? Czy opłaca im się to?

Fotowoltaika dla rolnika – najważniejsze korzyści

O zaletach pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca napisano już wiele. Jakie korzyści fotowoltaika daje jednak gospodarstwom rolnym? Przede wszystkim pozwala obniżyć rachunki za prąd – nawet o 90 proc. w skali roku. Powstałe w ten sposób oszczędności można przeznaczyć na inwestycje i dalszy rozwój działalności.

Fotowoltaika pozwala również uniezależnić się od stale rosnących cen prądu, które zwiększają koszty prowadzonej działalności. Żeby utrzymać się na rynku, rolnik najczęściej podnosi ceny oferowanych przez siebie produktów, co negatywnie wpływa na jego konkurencyjność. Atutem instalacji fotowoltaicznej jest także to, że w przypadku awarii sieci energetycznej gwarantuje ona ciągłość pracy urządzeń elektrycznych, takich ja np. chłodziarki.

Zastosowanie fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym przynosi również korzyści wizerunkowe. Taki podmiot postrzegany jest jako odpowiedzialny, gdyż nieobce są mu kwestie ochrony środowiska i zrównoważonego rolnictwa. Dzięki fotowoltaice gospodarstwo rolne może również wyróżnić się na tle konkurencji. Świadomość ekologiczna polskich konsumentów wzrasta z roku na rok. Coraz chętniej sięgają oni po zdrową, ekologiczną żywność, które powstaje z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Wszystko to sprawia, że popularność instalacji fotowoltaicznej wśród rolników rośnie. Co jednak z jej opłacalnością? Czy gospodarstwa rolne mogą liczyć na jakieś ulgi?

Czy fotowoltaika w gospodarstwie rolnym się opłaca?

Biorąc pod uwagę ulgi i dofinansowania, fotowoltaika może okazać się nawet bardziej opłacalna dla gospodarstw rolnych niż przedsiębiorstw produkcyjnych czy też usługowych. Rolnik może m.in.:

  • odliczyć podatek VAT wliczony w cenę paneli fotowoltaicznych, jeżeli jest płatnikiem podatku VAT,
  • skorzystać z ulgi inwestycyjnej, czyli odliczyć 25 proc. kosztów od podatku rolnego,
  • starać się o dofinansowanie fotowoltaiki ze środków krajowych i unijnych.

Co więcej, rolnik, który zdecyduje się instalację fotowoltaiczną on-grid (połączoną z siecią energetyczną) o mocy nieprzekraczającej 50 kW, staje się prosumentem. Może więc zmagazynować nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci, a w razie potrzeby odebrać go w stosunku: 0,8 w przypadku instalacji o mocy do 10 kW lub 0,7 dla systemów, których moc przekracza 10 kW.

Uwzględniając ulgi i dotacje, koszt fotowoltaiki może się zwrócić po 7 latach, a nawet po 5, jeżeli ceny prądu będą wzrastać w szybkim tempie. Przez następne kilkadziesiąt lat gospodarstwo rolne może więc samo zaspakajać swoje potrzeby energetyczne. Rolnik będzie musiał jedynie pokrywać opłaty stałe.

Instalacja fotowoltaiczna dla rolników – istotny wybór wykonawcy

Żeby inwestycja w instalację fotowoltaiczną szybko się zwróciła, niezwykle istotną kwestią jest odpowiedni dobór mocy systemu. Powinna ona pokrywać nie tylko bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa rolnego na energię elektryczną, ale również przyszłe. Określenie wielkości instalacji na własną rękę to trudne zadanie. Warto je więc zlecić rzetelnej firmie fotowoltaicznej.2

Nie tylko prawidłowo dobierze ona moc systemu, ale również zadba o wysoką jakość podzespołów oraz  odpowiedni montaż instalacji – czy to na gruncie, czy to na dachach budynków gospodarczych. Co ważne, rolnik może zamontować fotowoltaikę także na budynku mieszkalnym, jednak wówczas obowiązuje go ulgowa stawka podatku VAT w wysokości 8 proc, a nie całkowite zwolnienie. To opcja popularna zwłaszcza wśród podmiotów, które nie są płatnikami podatku VAT.

Źródło: Inverter