Life Style

Suplementy diety – czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Suplementy diety to środki spożywcze, których stosowanie ma na celu uzupełnienie normalnej diety. Na rynku nieustannie pojawiają się coraz to nowsze preparaty, dlatego warto mieć świadomość, po które z nich warto sięgać. Co to jest suplement diety? Czy suplementy diety działają? Czy suplementy diety są zdrowe? Poniżej udzielamy odpowiedzi na te pytania.

Co to są suplementy diety?

Suplementy diety – co to jest? Zgodnie z definicją suplementy diety to skoncentrowane źródło  witamin, minerałów lub innych substancji, które wykazują efekty odżywcze, ale nie są lekami. Sposób obrotu suplementów diety – czyli forma umożliwiająca ich dawkowanie – jest regulowany przez prawo. Na rynku dostępne są suplementy diety w postaci tabletek, kapsułek, drażetek, proszków czy ampułek z płynem.

Suplementy diety mogą być wartościowym źródłem składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ich składzie znaleźć można witaminy, makroelementy, mikroelementy, minerały, tłuszcze, ekstrakty roślinne i enzymy. 

Czy suplementy działają?

Odpowiednia suplementacja powinna być dobrana na podstawie konsultacji lekarskiej i wykonanych wcześniej badań. Dobrej jakości suplementy diety mogą być skutecznym sposobem wsparcia dla organizmu i uzupełnienia codziennej diety w niezbędne minerały i witaminy. Suplementy diety są często stosowane w dietach eliminacyjnych, niskokalorycznych oraz w dietach osób, które uprawiają różne dyscypliny sportu. 

O prawidłowym działaniu suplementów diety świadczy ich jakość. Dlatego należy sięgać przede wszystkim po te preparaty, które są badane przez producentów w celu odpowiedniego doboru zawartości składników. Suplementy, które w rzeczywistości wspierają organizm muszą spełniać odpowiednie wymogi. Muszą posiadać odpowiednią wartość energetyczną i deklarowane ilości substancji czynnych. Dlatego wybierając suplementy, które działają, należy stawiać na renomowanych i sprawdzonych producentów.

Suplementy diety a zdrowie

Głównym zadaniem suplementów diety jest uzupełnienie niedoborów w organizmie. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one racjonalnego i prawidłowego sposobu odżywiania. Zdrowe suplementy mogą mieć realny wpływ na zdrowie, jeśli przed ich zastosowaniem przeprowadzona zostanie konsultacja z lekarzem i wykonane będą odpowiednie badania.

Jeżeli równocześnie z suplementami diety przyjmowane są inne leki, powinna zostać zachowana szczególna  ostrożność. Dodatkowo warto stawiać na te preparaty, które posiadają potwierdzoną klinicznie skuteczność działania. Są to między innymi: witamina D, kwas foliowy, wapń, kwasy tłuszczowe Omega-3. Dla zdrowia organizmu należy stosować bezpieczną suplementację. 

Suplementy diety – rodzaje

Jakie suplementy diety warto brać? Wśród dostępnych na rynku suplementów diety wymienić można następujące rodzaje:

  • suplementy witaminowo-minerałowe,
  • preparaty dla sportowców, 
  • suplementy wspierające odchudzanie,
  • suplementy kwasów tłuszczowych,
  • suplementy wzmacniające stawy i kości,
  • suplementy diety dla kobiet w ciąży,
  • preparaty zawierające ekstrakty roślinne.

Suplementy diety a leki

Suplementy diety mogą korzystnie wpływać na zdrowie, jednak należy pamiętać, że nie są one produktami leczniczymi i nie mogą zastępować leków. Mają one inny status niż produkty medyczne, co wynika między innymi z różnych procedur wprowadzania ich na rynek oraz odmienny sposób kontroli bezpieczeństwa i jakości. Różnica między lekiem a suplementem diety polega także na innych metodach badania rzeczywistego składu i skuteczności działania. Przed rozpoczęciem suplementacji danego preparatu należy poznać opinię lekarza, farmaceuty lub wykwalifikowanego dietetyka.