Pogrzeb świecki jest coraz częściej wybieraną formą pochówku w Polsce. Jedną z podstawowych różnic, które można zauważyć w odprawianiu pogrzebu jest fakt, że nie przewodniczy jej ksiądz, ani inna osoba duchowna, a mistrz ceremonii pogrzebowej. To osoba, która – chcąc podjąć się takiego zadania, musi mieć ku temu konkretne predyspozycje.
Mistrz ceremonii pogrzebowej – czym się zajmuje?
Mistrz ceremonii pogrzebowej to osoba, która przewodzi uroczystości pochówku w przypadku, gdy rodzina osoby zmarłej zdecyduje się na formę świecką tego wydarzenia. Mistrz pilnuje, żeby wszystkie etapy ceremonii odbyły się zgodnie z planem, by wszystkie zaplanowane elementy oprawy przebiegały jak należy. Co więcej, może też wygłosić mowę pogrzebową do zebranych gości. Nie tylko zwróci się tym samym do wszystkich przybyłych na pogrzeb, ale też opowie kilka słów o osobie zmarłej – na podstawie informacji, których dostarczy mu wcześniej rodzina zmarłego.
Kto może zostać mistrzem ceremonii pogrzebowej?
Nie ma wyspecjalizowanych kierunków studiów lub konkretnych kursów, które nadawałyby uprawnienia do przewodzenia ceremoniom pogrzebowym. Nie oznacza to jednak, że osoba, która się takiego zadania podejmuje, nie musi mieć ku temu odpowiednich kwalifikacji. Przede wszystkim powinna wykazywać się dużym poziomem empatii i zrozumienia. Musi mieć świadomość tego, że przebywa z ludźmi, którzy żegnają właśnie jedną z najbliższych im osób, a przez to też przeżywają jeden z najtrudniejszych momentów w życiu. Zatem osoba, która zamierza zostać mistrzem ceremonii pogrzebowej musi posiadać także umiejętność pracy w stresie – zdarza się bowiem, że mierzy się z niezwykle trudnymi sytuacjami.
Sam fakt żegnania zmarłego nie jest przecież zadaniem łatwym. Ponadto, niezwykle istotne jest to, by ta osoba pięknie władała językiem polskim, potrafiła na każdym kroku odpowiednio dobrać słowa i skonstruować przemówienie, które będzie adekwatne do sytuacji i nastroju całej ceremonii.
Nie bez znaczenia jest także umiejętność występowania przed publicznością. Co prawda w tym kontekście trudno to nazywać właśnie w ten sposób – ze względu na okoliczności wystąpień. Jednak wiąże się z tym właśnie konieczność przemawiania do dużego grona zebranych gości. Może to być kilkadziesiąt, a czasem i kilkaset osób. Osoba, która podejmuje się takiego przemówienia, nie może czuć paraliżującego strachu przed wygłoszeniem słów do wszystkich obecnych. Bardzo ważnymi, dodatkowymi elementami, na które również należy zwrócić uwagę, jest między innymi wysoki poziom kultury osobistej, dyplomacji i umiejętność reagowania na nieprzewidziane sytuacje.
Jak znaleźć profesjonalnego mistrza ceremonii pogrzebowej?
Rodzina osoby zmarłej, która decyduje się na świecką formę pochówku, może zastanawiać się, jak dotrzeć do profesjonalnego i wykwalifikowanego mistrza ceremonii pogrzebowej. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dobrego zakładu pogrzebowego, który pomoże w przygotowaniu całej uroczystości. Właśnie w tym miejscu można znaleźć wsparcie przy zorganizowaniu transportu ciała, przygotowaniu wszystkich niezbędnych formalności i dopracowaniu szczegółów związanych z pogrzebem bliskiego.
Pracownicy domu pogrzebowego Praga Północ dbają o to, by nie zapomnieć o jakimkolwiek szczególe związanym z organizacją pogrzebu. Pomogą także w kontaktach z mistrzem ceremonii pogrzebowej, który może przewodniczyć całemu wydarzeniu. Dla rodziny osoby zmarłej nie jest to łatwe zadanie. Wiele osób chciałoby, żeby ktoś całą organizację tej uroczystości przejął na siebie i zrobił to za nie. Nie we wszystkich aspektach jest to możliwe – ale na ile się da, na tyle pracownicy zakładu pogrzebowego Powązki są w stanie w tym pomóc. Dostępni są o różnych porach dnia i nocy, także w czasie weekendów czy świąt. Wiedzą, od czego należy zacząć przygotowania do pogrzebu i zadbają o to, by żaden z elementów z tym związanych nie został przeoczony.