Każdy z nas chciałby płacić mniej za ogrzewanie domu czy firmy. Szukamy więc alternatywnych sposobów, które zapewnią zarówno ciepło, jak i niskie rachunki za ogrzewanie. Doskonałym sposobem na ekonomiczne ogrzewanie domu i firmy jest wykorzystanie gazu płynnego propan. Wyjaśniamy, dlaczego ogrzewanie propanem jest tanie i czemu warto wybrać to rozwiązanie.
Niskie ceny gazu propan to tanie ogrzewanie
Gaz propan to stosunkowo tanie paliwo opałowe. Od wielu lat jego ceny plasują się na niskim oraz dość niezmiennym poziomie, co ułatwia planowanie budżetu zarówno w domu, jak i w firmie. Wahania cen gazu propan charakteryzuje pewna przewidywalność.
W okresie jesienno-zimowym, a więc w sezonie grzewczym, wzrasta popyt na wszystkie paliwa opałowe, w tym również na gaz płynny propan. Powoduje to wzrost cen o około 25 groszy za litr. Natomiast w okresie wiosenno-letnim, kiedy zapotrzebowanie na paliwa opałowe zmniejsza się, spadają również ceny. Najczęściej wracają do poziomu, na jakim znajdowały się przed podwyżką.
Ewentualne stałe wzrosty cen są minimalne i rozłożone na wiele lat, co powoduje, że jest to odczuwalne przez odbiorcę końcowego w niewielkim stopniu. Wahania te są całkowicie uzasadnione mechanizmem działania gospodarki wolnorynkowej. Jednak dla odbiorców, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych, najważniejsze jest, że ceny ponownie spadną.
Zaplanuj tankowanie propanu dla tańszego ogrzewania
Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu tankowania możemy kupować propan w niższej cenie i tym samym dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania. Najbardziej opłacalne jest tankowanie gazu płynnego propan w okresie wiosenno-letnim. W tym czasie ceny rynkowe spadają i musi to mieć odzwierciedlenie w ofercie każdego dostawcy gazu propan.
W kontekście robienia zapasów oraz planowania zakupu gazu istotne jest, że gaz płynny propan nie ma określonego terminu ważności. Bez problemu możemy zatankować zbiornik w marcu, a zużywać gaz dopiero w listopadzie czy grudniu. Przechowywanie w zbiorniku nie powoduje utraty jakości przez gaz czy też zmniejszenia jego wydajności. Dlatego też na etapie inwestycji warto wybierać większe zbiorniki na gaz. Pozwoli to tankować propan w okresie, kiedy ceny są najbardziej atrakcyjne i w ten sposób robić zapas na cały następny sezon grzewczy. Tanio, wygodnie i ekonomicznie.
Większa wydajność – niższe koszty ogrzewania
Gaz propan jako paliwo opałowe jest niezwykle wydajnym surowcem. Spalanie jego niedużej ilości prowadzi do powstania ciepła, które może zostać wykorzystane do ogrzania domu czy siedziby firmy. Warto wiedzieć, że istnieją sposoby na dodatkowe zwiększenie wydajności instalacji zasilanej płynnym gazem propan. Jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych metod jest wykorzystanie nowoczesnego kotła kondensacyjnego do spalania propanu.
Kocioł dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji odzyskuje część ciepła zgromadzonego w spalinach i kieruje je ponownie do wnętrza układu grzewczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy tylko zyskać. Kondensacja polega na skropleniu pary wodnej, której wysoka temperatura jest źródłem strat ciepła. Dlatego w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych minimalizujemy te straty. Tym samym spalamy mniej gazu propan w celu ogrzania tej samej powierzchni do zadanej przez nas temperatury. Zwiększa się wydajność i spadają koszty ogrzewania.
Tanie ogrzewanie propanem w firmie
Gaz propan jako materiał opałowy jest tanim rozwiązaniem również do ogrzewania budynków firmy. Właściciele firm z różnych branż cenią sobie ogrzewanie propanem również ze względu na możliwość łatwego zaplanowania wydatków na ten cel. Ceny propanu są dość przewidywalne, a to daje opcję precyzyjnego planowania zakupów z dużym wyprzedzeniem. Jednak niezależnie od tego, czy gaz propan wykorzystamy do ogrzania domu czy firmy, z pewnością będzie to rozwiązanie tanie i opłacalne.
Źródło: LPG Direct – gaz propan