Czy oszczędność i komfort mogą iść w parze? Z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła jest to możliwe! Poznaj zasady działania rekuperacji i dowiedz się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie w domu.
Optymalna temperatura i niższe wydatki
Zarówno zimą, jak i latem regulacja temperatury w pomieszczeniach jest istotna dla komfortu zamieszkania. Zimą na naszej szerokości geograficznej nieodzownym elementem instalacji w domach jest system ogrzewania. Coraz częściej właściciele obiektów mieszkalnych korzystają także z systemów klimatyzacyjnych, które wykorzystują przede wszystkim do chłodzenia powietrza latem, ale także w okresach przejściowych, kiedy to ogrzewanie przez całą dobę nie jest jeszcze konieczne, ale wymagane przez kilka godzin dziennie. Utrzymanie komfortowej temperatury otoczenia w pomieszczeniach związane jest z wysokimi związanymi z zakupem bądź energii elektrycznej, bądź surowców przeznaczonych do zasilania systemu centralnego ogrzewania. Koszty te systematycznie rosną z roku na rok. Jak zatem ograniczyć wydatki?
Rozwiązaniem problemu jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System ten pozwala na znaczące oszczędności w zakresie wydatków przeznaczonych na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Dlaczego? Jego zadaniem jest wymiana powietrza w obiekcie – zatem system usuwa z wnętrza domu zużyte powietrze i zastępuje je świeżym pobranym z dworu. Wymiana gazu wiąże się z pozyskaniem zmagazynowanej w zużytym powietrzu energii i przekazania jej świeżemu wdmuchiwanemu z dworu. W efekcie do pomieszczenia dostaje się świeże powietrze ogrzane lub ochłodzone o kilka stopni. Rekuperacja gwarantuje, że Twoje rachunki za ogrzewanie lub prąd związany z wykorzystaniem klimatyzacji będą znacznie niższe.
Świeże i czyste powietrze bez wietrzenia pomieszczeń
Świeże powietrze jest niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia i samopoczucia człowieka. Zużyte powietrze, zawierające nadmierną ilość dwutlenku węgla, powoduje senność, gorszą koncentrację, regenerację oraz sprawia, że sen nie zapewnia gruntownego wypoczynku. Dlatego o każdej porze roku zaleca się systematyczne wietrzenie pomieszczeń, co zapewnić ma odpowiednią dostawę tlenu do wnętrza obiektu.
Wietrzenie pomieszczeń jest niewątpliwie istotne dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców domu. Jednakże zimą może powodować nadmierne wyziębienie wnętrz, utratę cennej energii a ponadto wiąże się z ryzykiem wpuszczenia do domu smogu szczególnie, jeśli Twoi sąsiedzi opalają swoje domy węglem lub, co gorsza, miałem. Podobnie jest latem, kiedy wietrząc wprowadza się do wnętrz powietrze nagrzane i zanieczyszczone alergenami. Tę niedogodność skutecznie niweluje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Nie dość, że wtłacza do domu świeże powietrze i podgrzewa lub schładza je energią pozyskaną z odzysku ciepła z gazu usuwanego z domu, to jeszcze przeprowadza proces filtracji, dzięki czemu wprowadza powietrze czyste, wolne od zanieczyszczeń. Co więcej, systemy rekuperacji posiadają często czujniki dwutlenku węgla, przez co same regulują dopływ natlenionego powietrza. Niektóre urządzenia umożliwiają również montaż czujników poziomu wilgotności co powoduje, że rekuperacja uaktywnia się również, gdy w powietrzu wewnątrz domu znajduje się zbyt mały lub duży poziom pary wodnej. W efekcie sprzyjają utrzymaniu komfortowych dla człowieka warunków klimatycznych niwelujących efekt wysuszenia skóry czy zawilgocenia pomieszczeń.
Dlaczego świeże powietrze jest tak ważne?
Zawartość tlenu w powietrzu pełni kluczową rolę w życiu człowieka. Odpowiada za właściwe natlenienie krwi, dzięki czemu organizm lepiej się regeneruje, szybciej i skuteczniej odpoczywa, łatwiej się koncentruje. W efekcie lepiej śpimy, szybciej i bardziej efektywnie pracujemy i wypoczywamy. Czyste powietrze jest także istotne dla naszego zdrowia. Filtrowanie powietrza eliminuje pyłki powodujące alergie wziewne oraz smog, który ma charakter kancerogenny. Dlatego zaleca się zastosowanie rekuperacji wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci, osoby starsze i alergicy. Co więcej, pomaga utrzymać większą czystość, ponieważ usuwa także kurz unoszący się w powietrzu.