Dom i Ogród

Lustro – ponadczasowy dodatek aranżacyjny

Pinterest LinkedIn Tumblr

Lustro, element wyposażenia wnętrza, który spełnia dwie podstawowe funkcje. To praktyczny dodatek i ozdoba domu, mieszkania lub pomieszczeń biurowych. Szkło jest materiałem uniwersalnym oraz ponadczasowym, który pasuje do wszystkich stylów aranżacyjnych, podkreślając design wnętrz i nadając im zupełnie nowy charakter. 

Lustro – ponadczasowy element aranżacji 

W aranżacji mieszkania, domu lub biura ogromną rolę odgrywają dodatki. To one stanowią przysłowiową kropkę nad i, nadając wnętrzu efektowny design. Ozdobą wnętrza niewątpliwie jest lustro. Oprócz funkcji praktycznej odgrywa ono także rolę dekoracyjną. Miejscami, w których najczęściej znajduje się lustro, są łazienka i przedpokój. Oprócz tego lustra są montowane w nowoczesnych salonach oraz sypialniach jako jeden z głównych lub dodatkowych elementów wyposażenia. 

Odpowiednio dobrane lustro może podkreślać design wnętrza. Szkło jest materiałem ponadczasowym i uniwersalnym, ponieważ bez trudu dopasowuje się do każdej stylistyki. W zależności od koncepcji lustro łazienkowe lub znajdujące się w salonie lub w holu, a także montowane na ścianach w innych pomieszczeniach domu lub mieszkania, może być surowe, proste w swojej formie lub też posiadać zdobione ramy w różnym stylu, o rozmaitej kolorystyce i szerokości. 

Designerskie lustra do domu lub mieszkania idealnie wkomponują się w futurystyczny, abstrakcyjny styl aranżacji, w którym dominuje intensywna kolorystyka, nietypowe połączenia materiałów, struktur i faktur. Nowoczesne lustra mogą podkreślić urok sypialni, a także stać się elementem wyposażenia salonu, zwiększając optycznie jego przestrzeń użytkową i nadając mu większą przestronność. 

Jakie zalety posiadają lustra dekoracyjne? 

W biurach, mieszkaniach lub domach, w których brakuje naturalnego światła, dobrze dobrane i rozmieszczone lustra mogą sprawić, że pomieszczenia te optycznie zyskają na przestrzeni. Z reguły tego typu elementy wyposażenia umieszcza się naprzeciwko okna. Można również ustawić je pod takim kątem, aby eksponowały roślinność lub podkreślały piękno ściany, na której znajduje się fototapeta czy farba strukturalna. Zaletą, którą posiadają lustra, jest fakt, że są to uniwersalne elementy aranżacyjne stanowiące elegancką alternatywę dekoracji w przypadku, gdy brakuje pomysłu na efektowny wystrój ścian. 

Lustra dekoracyjne, zaprojektowane w stylu klasycznym, prowansalskim lub glamour, dostępne w różnych kształtach, w wersji z ramą lub bez, wspaniale wkomponują się w design danego pomieszczenia. To elementy aranżacji, które mogą posiadać subtelne lub też bardzo wyraźne zdobienia współgrające ze stylistyką, w jakiej urządzone jest konkretne pomieszczenie. Lustra dekoracyjne wyróżniają się wieloma kształtami, co umożliwia ich wkomponowanie w niemal każde pomieszczenie. Bardzo efektownym zabiegiem jest stworzenie z tafli połączonej z drewnianą ramą stylowej okiennicy, która będzie zdobić ścianę z konsolą lub toaletką, a także pomieszczenie łazienkowe. 

Lustra zastępujące dzieła sztuki 

Lustro bez ramy, dostępne w różnych kształtach, może być elementem ozdobnym zastępującym niektóre futurystyczne lub surrealistyczne dzieła sztuki. Odpowiednie rozmieszczenie luster na ścianie, w połączeniu z oświetleniem i współgrającymi elementami oraz dobraną kolorystyką wnętrza, może nadać pomieszczeniom wyjątkowy design. Lustra okrągłe, o niewielkiej średnicy, mogą być przykuwającym uwagę akcentem dekoracyjnym w przedpokoju lub holu mieszkań i domów zaaranżowanych w stylu marynistycznym. Elementy te mogą być połączone z linami i sznurami imitującymi elementy używane na statkach. 

Niezwykle ciekawym zabiegiem jest umieszczenie lustra zawieszonego na linie, które będzie zdobić ścianę w łazience lub sypialni wyposażonej w komodę bądź toaletkę. Sprawdzonym sposobem na podkreślenie piękna przestrzeni może być powieszenie lustra w pozycji poziomej lub pionowej nad kominkiem, komodą lub sekretarzykiem. Rozwiązanie to może się sprawdzić w przypadku posiadania stylowego gabinetu biurowego, zarówno tego w domu, jak i w przestrzeni biurowej. Szklana tafla wspaniale podkreśli urok tego pomieszczenia oraz zaakcentuje piękno znajdującego się tam oświetlenia. 

Lustro to dodatek aranżacyjny, który posiada uniwersalne zastosowanie. Ten pozornie pospolity element dekoracyjny umożliwia nie tylko zobaczenie swojego odbicia, ale także wyeksponowanie designu pomieszczenia. Odpowiednio dobrane lustro może współgrać z każdym stylem aranżacji, podkreślając urok wnętrza. 

Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła