Ubrania z Włoch, chemia z Niemiec, a elektronika z Japonii. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób na sklepowe półki trafiają towary z różnych zakątków świata? Czym jest i na czym polega spedycja międzynarodowa? Jaką rolę odgrywa we współczesnym handlu?
Czym jest spedycja międzynarodowa? Jej główne rodzaje
Spedycja międzynarodowa jest jednym z filarów, na których opiera się współczesny handel. Obejmuje ona szereg wyspecjalizowanych działań, które pozwalają bezpiecznie i bez uszczerbku transportować towary pomiędzy krajami. To dzięki niej produkty nawet z najdalszych zakątków świata mogą zagościć w Twoim domu.
W zależności od środka transportu spedycję międzynarodową można podzielić na spedycję:
- drogową,
- kolejową,
- morską,
- lotniczą,
- śródlądową.
Jeżeli w ramach spedycji międzynarodowej korzysta się wyłącznie z jednego środka transportu, określana jest ona mianem spedycji gałęziowej. Jeśli zaś z co najmniej dwóch, wówczas jest to spedycja intermodalna.
W ramach spedycji międzynarodowej wyróżnić można również spedycję drobnicową i spedycję całopojazdową (lub w zależności od środka transportu – całowagonową, całokontenerową). Ta pierwsza polega na organizacji transportu towarów o niewielkich gabarytach, czyli tzw. drobnicy. Ta druga na zorganizowaniu przewozu ładunku, dla którego zarezerwowano całą powierzchnię ładowną pojazdu/wagonu/kontenera.
Jakie działania obejmuje spedycja międzynarodowa?
Spedycja międzynarodowa nie polega wyłącznie na transporcie towarów z punktu A do punktu B. Oprócz czynności związanych z przewozem ładunku do obowiązków spedytora należy także:
- dobór odpowiedniego środka transportu,
- sporządzenie wymaganych dokumentów przewozowych,
- ubezpieczenie ładunku,
- przygotowanie przesyłki do przewozu,
- odprawa celna,
- przekazanie towaru odbiorcy.
Powyższa lista nie wyczerpuje katalogu działań, jakie obejmuje spedycja międzynarodowa. Bywa, że koniecznością jest także przepakowanie ładunku lub jego składowanie. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm spedycyjnych. Samodzielne wykonanie wszystkich wymienionych czynności dla wielu firm mogłoby się okazać nie tyle niemożliwe do zrealizowania, ile nieopłacalne. Działania spedycyjne wymagają bowiem zaangażowania sztabu ludzi.
Co więcej, w spedycji międzynarodowej istotna jest znajomość przepisów dotyczących przewozu towarów w poszczególnych krajach oraz posiadanie rozległych kontaktów biznesowych. Profesjonalna firma spedycyjna będzie dysponować nie tylko wyspecjalizowaną flotą, ale również know-how, dzięki czemu transport ładunku odbędzie się bez przeszkód. Jeżeli więc zależy Ci na sprawnym eksporcie towarów za granicę, zleć jego organizację fachowcom.
Dzięki współpracy z zagranicznymi punktami spedycyjnymi profesjonalne firmy spedycyjne są w stanie przewieźć towary z i do najdalszych zakątków świata. Nadzór nad ładunkiem ułatwiają im nowoczesne technologie, np. lokalizatory GPS.
Spedycja międzynarodowa – co jeszcze warto wiedzieć?
Organizacja transportu międzynarodowego to złożony i skomplikowany proces. Istotną kwestią jest zgranie w czasie wszystkich wykonywanych czynności. Nie tylko opóźnienia w dostawie są niemile widziane. Jeżeli towar dotrze za wcześnie, zlecający może zostać obciążony dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności magazynowania ładunku.
Żeby tego uniknąć, warto powierzyć transport firmie spedycyjnej, która dysponuje doświadczeniem. Dzięki niemu podmiot jest w stanie zorganizować przewóz w taki sposób, aby towary zostały dostarczone na czas.
Spedycja międzynarodowa to gałąź gospodarki, która dynamicznie się rozwija. Z roku na rok przybywa firm, które świadczą usługi organizacji transportu towarów. Żeby wybrać rzetelnego partnera, warto zweryfikować jego doświadczenie, np. poprzez przeczytanie opinii na temat przedsiębiorstwa w internecie. Dzięki nim dowiesz się m.in., jak przebiegła współpraca z innymi zleceniodawcami, co ułatwi Ci podjęcie decyzji.