Biznes

Niszczenie dokumentów a ochrona środowiska

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każda firma rocznie produkuje ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych oraz papierowych. W dobie powszechnej cyfryzacji wciąż bardzo często nie rezygnujemy z drukowania ważnych rzeczy, by mieć je na papierze. W szafkach znajdziemy także zalegające od lat płyty CD a segregatory każdego działu przepełnione są dokumentami.

Warto jednak tutaj pochylić się nad stanem naszej planety. Potrzeba ochrony środowiska rośnie z roku na rok, więc jako świadomi obywatele i przedsiębiorcy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na generowane odpady i na to, co możemy zrobić, by wspierać naszą planetę i gospodarkę ekologiczną.

Jeśli chcemy postępować zgodnie z ekologią – warto zadbać między innymi o sortowanie śmieci. Ale co, jeśli do śmieci mają trafić niepotrzebne nam już dokumenty, które wciąż zawierają ważne i poufne informacje dotyczące firmy? Nie możemy ich po prostu wyrzucić do (nawet odpowiednio opisanego) kontenera. Warto wówczas skorzystać z usług firm, które od lat zajmują się profesjonalną utylizacją dokumentów – nie tylko tych papierowych, ale również wszystkich zawartych na nośnikach takich jak płyty, dyski twarde, dyski USB, dyskietki i tak dalej.

Skorzystanie z takiej usługi to nie tylko pewność, że informacje nie zostaną przekazane niepożądanym podmiotom, ale także świadomość, że wszystkie nadające się do recyklingu materiały zostały mu poddane.

Recykling materiałów przeznaczonych do niszczenia

Profesjonaliści z branży utylizowania dokumentów nie mogą sobie pozwolić na generowanie nadmiernej ilości toksycznych odpadów, dlatego szczególnie dbają o ich sortowanie i o to, by zostały potraktowane w sposób najbardziej możliwie zgodny z naturą. Nasze dokumenty odbierane są bezpośrednio z siedziby i przenoszone do niszczarni, w której są sortowane i segregowane, a następnie przekazywane do odpowiednich działów. Należy podkreślić, że inaczej wygląda niszczenie dokumentów papierowych niż tych zawartych na nośnikach zbudowanych z plastiku i innych materiałów.

Polityka EKO to bardzo ważny aspekt funkcjonowania profesjonalnych firm, które zawodowo zajmują się niszczeniem oraz utylizacją dokumentów. Najważniejszym jej punktem jest recykling tych materiałów, które nadają się do ponownego użycia. Klienci przekazują materiały papierowe do niszczarni – tam zostają one wrzucane do specjalnej maszyny, która mieli je na bardzo drobne ścinki, które następnie są zgniatane i prasowane. Co ważne ten proces nie pozwala na ponowne odczytanie danych z dokumentów. Kolejnym krokiem jest specjalna obróbka otrzymanego materiału papierowego, który następnie jest oddawany do firm recyklingowych zajmujących się przetwarzaniem odpadów, lub bezpośrednio do papierni. Na rynku papierniczym oraz drukarskim coraz większym powodzeniem cieszą się papiery wyprodukowane z materiałów recyklingowych – na szczęście coraz więcej ludzi zwraca uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska.

Segregacja materiałów przeznaczonych do zniszczenia od strony klienta

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę będąc po stronie klienta oddającego zalegającą dokumentację do utylizacji? Na wszelkiego rodzaju opakowania zbiorcze, takie jak segregatory, teczki, koszulki – te przedmioty najczęściej wykonane są z różnego rodzaju, mieszanych tworzyw sztucznych, których nie można mieszać z materiałami wykonanymi z papieru. Warto więc jak najdłużej używać tych przedmiotów, których wcale nie musimy niszczyć – w ten sposób przyczynimy się do ochrony naszej planety i żyjącej na niej przyrody.

Jednakże proekologiczne działania sprowadzają się nie tylko do poczucia odpowiedzialności za przyszłość naszej planety. Dają one wymierną korzyść materialną. Usługa zniszczenia dokumentów posegregowanych jest znacznie tańsza, niż tych zawierających zarówno papier, jak i tekturę czy folię. Wyższa wycena takiej usługi wynika z faktu, że firmy specjalizujące się w niszczeniu dokumentów w toku przygotowania materiałów do utylizacji mają obowiązek segregowania materiałowego przekazanych dokumentów. W efekcie klient musi liczyć się z opłaceniem również segregacji materiałów, co zasadniczo podnosi cenę całej usługi. Co więcej, cena za zniszczenie przekazanych dokumentów zazwyczaj jest obliczana na podstawie liczby wypełnionych materiałami kontenerów. Warto podkreślić, że samodzielne kartki papieru zajmują o połowę mniej miejsca niż ta sama liczba dokumentów umieszczona w segregatorze. Rachunek jest prosty – przekazując posegregowane materiały płacisz znacznie mniej za usługę. I to się opłaca!

Źródło: Essi – niszczenie dokumentów